رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور:
تبلیغ ارزش علم و تقوی هدف از برگزاری نکوداشت مسیح شاهچراغی است
پنجشنبه، 14 بهمن، 1395 02:07 ق.ظ
 یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱
دامغان - رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه تبلیغ ارزش علم و تقوی هدف از برگزاری نکوداشت مسیح شاهچراغی است، گفت: فلسفه برگزاری آیین‌های نکوداشت علما، تجلیل از مقام علم است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی دامغان، حجت الاسلام  سید رضا تقوی در دیدار ظهر یکشنبه خود با امام جمعه، فرماندار و اعضای ستاد بزرگداشت حجت الاسلام سید مسیح شاهچراغی دامغان، ضمن تاکید بر ضرورت معرفی و تبیین زوایای شخصیت و سیره عملی آن مرحوم، بیان داشت: هر پدیده و هر موج فکری قابل تصور ابتدا بر محور یک موضوع و سوژه خاص شکل می‌گیرد و سبب برخی تحولات و یا انتقال ارزش‌ها می‌شود، این سوژه گاه یک شخصیت، مفاهیم و یا یک رخداد است که در پهنه اجتماع جریان ساز می‌شود و البته جریان‌های فکری و اعتقادی بسیار تأثیرگذار هستند.
وی سوژه‌های اعتقادی و معنوی همایش‌ها و آیین‌های بزرگداشت را فرصت طرح سلسله مطالب هدفمند و الگوسازی برای ساماندهی شرایط فرهنگی جامعه عنوان کرد و افزود: شورای فرهنگ عمومی در هر شهرستان می‌تواند پیش‌رو در معرفی، تبیین و تعمیق اندیشه‌های ناب دینی و اعتقادی با هدف تعریف و ترسیم خطوط صحیح رشد فضائل اخلاقی و اجتماعی باشد که مسئولان دامغان امروز در این مسیر گام نهاده‌اند.
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، دامغان را از شهرهای تراز اول کشور از منظر تاریخ و تمدن خواند که دارای امتیازات فراوانی است و گفت: در این شهرستان عالم پرور سوژه‌ها و شخصیت‌های کم‌نظیر فراوانی وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود، اما  خرسندیم که در گام‌های نخست به شخصیت مقبول، استاد فقید حوزه‌های علمیه، روحانی مبارز و انقلابی، حجت الاسلام سید مسیح شاهچراغی پرداخته شده است.
تقوی انتخاب چهره‌ای حوزوی و نزدیک به نسل فعلی اساتید و روحانیان حوزه‌های علمیه دامغان که همگی با نگاه، نفس و رفتار این عالم وارسته آشنایی دارند را از امتیازات آیین نکوداشت شاهچراغی دانست و گفت: عالمی بی‌حاشیه، شخصیتی جامع، مجاهدی انقلابی، پدر شهیدی والامقام و شاخص، اهل ذوق و شعر، تعاریفی است که می‌توان از این شخصیت عرفانی و معنوی ارائه کرد.
وی با بیان اینکه مرحوم شاهچراغی استاد سخت‌کوشی بود که طلاب و شاگردان فراوانی را پرورش داد و بسیاری از علمای شهیر امروز دامغان خود را شاگرد و مدیون تعالیم وی می‌دانند، اضافه کرد: فلسفه برگزاری آیین‌های نکوداشت علما، فضلا و نخبگان تجلیل از علم و ارزش‌ها است، همانا علم اگر جهت‌گیری الهی پیدا کند مقدس می‌شود.
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به وقف زندگی علمایی همچون مرحوم شاهچراغی در مسیر اعتلا و نشر علوم دینی، تصریح کرد: علم ارزش است، باید علم و عالم پروری را در جامعه و بین نسل جوان تبلیغ و تبیین کنیم، علم انسان را سربلند و منقلب می‌کند، خصوصا اگر تبدیل به ثروت و سرمایه ملی مادی و معنوی شود یا در قالب علوم دینی سبب فرهنگ‌سازی و نظم بخشی در جامعه شود.
تقوی با تأکید بر اینکه تقویت ارزش علم و تقوی هدف نهفته نکوداشت این عالم وارسته است، افزود: زندگی مسیح شاهچراغی گواه این سخن ارزشمند است که می‌گوید، علم اگر در طریق معرفت باشد مقدس و ارزشمند است.
وی با اشاره به اینکه این استاد گرانقدر و عالم عامل از این جهت نمونه بود که به هر چه خوانده بود و می‌دانست یقیناً عمل می‌کرد، اظهار داشت: مرحوم حجت الاسلام شاهچراغی نگاهش، گفتارش، رفتارش، سبک زندگیش همه و همه تربیت کننده بود؛ او عالمی است که تربیت می‌کند نه تنها با کلام و کلاس درسش بلکه با وجود و رفتارش، این برترین ارزش‌ها است که باید در آیین نکوداشت این روحانی فرزانه به این ویژگی اخلاقی پرداخته شود.
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان کرد: شکرگزاری سرمایه های مادی و معنوی، ارزش گذاشتن برای مفاخر دینی، علمی و ...، تجلیل از نعمت وجود شخصیت‌هایی همچون آقا سید مسیح شاهچراغی، انتقال فرهنگ قدرشناسی از مفاخر و علما و خادمان دین و ملت به نسل جوان باید از مهمترین نتایج برگزاری آیین‌های بزرگداشت باشد.
تقوی علما و مفاخر علمی و ادبی پرشمار، میراث فرهنگی متعدد و منحصر به فرد با هزاران سال قدمت، حوزه‌های علمیه و مراکز دانشگاهی پویا، جغرافیای خاص و طبیعت چهار فصل، محصولات کشاورزی ارزشمند بالاخص پسته دامغان و منابع معدنی فراوان را از شاخصه‌های شهرستان کهن دامغان برشمرد که لازم است در قالب آیین‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی بیش از پیش معرفی شود.
مرحوم حجت الاسلام مسیح شاهچراغی از علمای شهیر و بزرگ استان سمنان، زاهدی وارسته و کوشا در اشاعه فرهنگ نماز، انقلابی مبارز، استاد عالیقدر حوزه‌های علمیه دامغان و پدر شهید شاخص استان سمنان سید حسن شاهچراغی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول فقید مؤسسه کیهان بود که عصر یکشنبه، بیست و چهارم دی‌ماه سال ۹۱ دعوت حق را لبیک گفت و بعد از تشییع جنازه‌ای کم‌نظیر در فردوس رضا(ع) دامغان به خاک سپرده شد.

یاد روحانی دانشمند و با اخلاق شیخ ابراهیم وحید دامغانی را گرامی می داریم

پیگر روحانی جلیل القدر حجت الاسلام و المسلمین شیخ ابراهیم وحید دامغانی در موخ 15 مرداد 94 با شرکت حضرت آیت الله شبیری زنجانی مشاور ریاست محترم قوه قضائیه و برادر مکرم حضرت آیت زنجانی مرجع تقلید ...

دوشنبه، 23 مرداد، 1396 11:28 ب.ظ

مشاهده یک راس آهو در دشت قوشه

دو اتفاق زیبا در یک روز، توفیق داشتم در جشن علی علی(نوسال) ۱۵ مرداد تویه دروار که هر ساله به شکرانه برداشت محصولات گندم و...

دوشنبه، 23 مرداد، 1396 11:28 ب.ظ

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار آغاز به کار کرد

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با هدف آگاهی بخشی و تبادل آخرین یافته های علمی به مدت سه روز در تالا امام درحال برگزاری است.

جمعه، 06 مرداد، 1396 07:01 ب.ظ

دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار برگزار می شود

دکتر عبدالرحمان رستمیان، رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به راهکارهای طلایی افزایش کیفیت زندگی بیماران، کاهش هزینه و عوارض بیماری گفت: توجه به موضوع خودمراقبتی و آموزش بیماران بسیار حائز اهمیت است

پنجشنبه، 05 مرداد، 1396 03:40 ب.ظ

کاهش بروز یک سوم سرطان ها با خود مراقبتی

رئیس پنجمین همایش خود مراقبتی و آموزش بیمار گفت: از طریق خود مراقبتی می توان یک سوم سرطان ها را کنترل کرد و مانع از بروز آن شد.

پنجشنبه، 05 مرداد، 1396 03:39 ب.ظ
تمامی حقوق متعلق به سایت دکتر رستمیان است.
طراحی و پیاده سازی : حسین رضیئی