پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار آغاز به کار کرد
پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با هدف آگاهی بخشی و تبادل آخرین یافته های علمی به مدت سه روز در تالا امام درحال برگزاری است.
جمعه، 06 مرداد، 1396 07:01 ب.ظ
ستاد مرکزی روابط عمومی
      
با خود مراقبتی زندگی بهتری داشته باشیم

سایت آوای سلامت رونمایی شد
پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با هدف آگاهی بخشی و تبادل آخرین یافته های علمی به مدت سه روز در تالا امام درحال برگزاری است.
 
در مراسم افتتاحیه این کنگره که 4 مرداد 96 برگزار شد، دکتر عبدالرحمن رستمیان رییس کنگره با اشاره به اهمیت آموزش به بیمار و خودمراقبتی گفت: 24 جولای به عنوان روز جهانی خودمراقبتی نامگذاری شده است و دنیا برای نشان دادن اهمیت این موضوع جشن خودمراقبتی برگزار می کند.
وی شعار روز جهانی خود مراقبتی را «باخود مراقبتی زندگی بهتری داشته باشیم» بیان کرد و افزود: در ایران نیز حدود 5 سال است به منظور تببین اهمیت خودمراقبتی در نظام سلامت این کنگره برگزار می شود.
دکتر رستیمان با طرح این پرسش که خودمراقبتی در نظام سلامت  چه نقشی دارد افزود: در دنیا بسیاری از هزینه ها  معطوف به بیماری ها و عوارض ناشی از آن می شود درحالی که با سرمایه گذاری و وقت گذاری برای آموزش به بیمار و افراد سالم می توان هوشمندانه عمل کرد و این سهم را کاهش داد.
وی با بیان اینکه دو سوم معلولیت ها با آموزش و مشاوره کاهش می یابد گفت: بیش از 80 درصد بیماری های غیرواگیر مانند سکته های قلبی و مغزی و دیابت و... قابل پیشگیری است و از طریق خودمراقبتی می توان شاخص های سلامت را بهبود بخشید.
دکتر رستمیان با تاکید بر جایگزینی شاخص های خود مراقبتی با شاخص های مرگ و میر گفت: باید سطح سواد سلامت جامعه را بهبود بخشید و شاخص های تغذیه سالم و فعالیت بدنی، کارت سلامت و خود مراقبتی که مربوط به سنجش وضعیت سلامت افراد است را مورد توجه قرار داد.
رییس کنگره با اشاره به حمایت های وزیر بهداشت از این کنگره و توجه به مقوله خودمراقبتی گفت:  هرچه طول عمر مردم بیشتر می شود هزینه های نظام سلامت نیز افزایش می یابد لذا نظام سلامت باید کاری کند که در سن 75 سالگی سالمند سالم و از سن بالای 85 سال نیاز به خدمات پزشکی داشته باشند.
رییس کنگره بر تعامل سیاستگذاران نظام سلامت با سازمان هایی تاثیرگذار در خودمراقبتی گفت: در این کنگره فعالیت های برجسته ای که در زمینه آموزش به مردم و در ارتباط موثر دانشگاه ها و نهادهای دیگر بوده به عنوان الگو معرفی می شود.
وی با اشاره به رونمایی از سایت اوای سلامت گفت: بیماران بیش از 8500 ساعت خود را در خانه و حدود 10 دقیقه از وقتشان را با پزشک می گذرانند لذا وظیفه ما تولید محتوای علمی به زبان ساده و در دسترس قراردادن رایگان آن در اختیار جامعه است. در این سایت نیز سوالات بیماران در زمینه بیماری های مختلف  پاسخ داده می شود و اطلاعات بیشتری در اختیارشان قرار می گیرد.
در ادامه دکتر داود شجاعی دبیر علمی کنگره، زمان فراخوان ارسال مقاله به کنگره را از 20 فرودین تا 30 خرداد  بیان کرد و گفت: 475 مقاله به کنگره ارسال شده که  در قالب 18 سخنرانی اصلی و 33 سخنرانی مدعو ارایه می شود.
وی با اشاره به محورهای کنگره گفت افزود: سخنرانی ها در زمینه  سبک زندگی سالم، ارتقا سطح سواد سلامت، بهبود سلامت روان، برنامه های طرح تحول سلامت و... ارایه می شوند.
دکتر شجاعی تغذیه سالم، فعالیت بدنی، کاهش مصرف دخانیات را از جمله عوامل تاثیرگذار در سبک زندگی سالم دانست و گفت: افزایش مصرف فست فودها، کم تحرکی و چاقی، و کاهش سن مصرف دخانیات در جوانان از عوامل تهدید کننده سلامت هستند که با کمک آموزش درست در جامعه می توان آن را کنترل کرد.
دبیر علمی کنگره با اشاره به تفاوت سواد سلامت با آگاهی دادن گفت: آگاهی دادن جنبه نصیحت کردن را دارد و در فرد ایجاد تغییر نگرش نمی کند درحالی با افزایش سطح سواد سلامت افراد به این باور می رسند که باید آگاهی خود را به رفتار درست تبدیل کنند.
وی استرس را دلیل ناشادکامی جامعه دانست و گفت: استرس بخش اجتناب ناپذیر همه انسان هاست و قابل حذف شدن نیست اما با مدیریت آن می توان سلامت روان بهبود بخشید.
توضیح اینکه، در این کنگره «سیاست گذاری و استقرار برنامه های خودمراقبتی در ایران»، « آموزش سلامت همگانی»، « سطوح مختلف  پیشگیری و مدیریت  بیماری ها»، « سطوح مختلف  پیشگیری و مدیریت  بیماری ها»، « تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد   وآموزش به بیمار»، « نقش  انجمن های  علمی  تخصصی، سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد»، «مدل ها و نظریه های پرستاری در خود مراقبتی و آموزش به بیمار» مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: سید میثم عطری

یاد روحانی دانشمند و با اخلاق شیخ ابراهیم وحید دامغانی را گرامی می داریم

پیگر روحانی جلیل القدر حجت الاسلام و المسلمین شیخ ابراهیم وحید دامغانی در موخ 15 مرداد 94 با شرکت حضرت آیت الله شبیری زنجانی مشاور ریاست محترم قوه قضائیه و برادر مکرم حضرت آیت زنجانی مرجع تقلید ...

دوشنبه، 23 مرداد، 1396 11:28 ب.ظ

مشاهده یک راس آهو در دشت قوشه

دو اتفاق زیبا در یک روز، توفیق داشتم در جشن علی علی(نوسال) ۱۵ مرداد تویه دروار که هر ساله به شکرانه برداشت محصولات گندم و...

دوشنبه، 23 مرداد، 1396 11:28 ب.ظ

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار آغاز به کار کرد

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با هدف آگاهی بخشی و تبادل آخرین یافته های علمی به مدت سه روز در تالا امام درحال برگزاری است.

جمعه، 06 مرداد، 1396 07:01 ب.ظ

دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار برگزار می شود

دکتر عبدالرحمان رستمیان، رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به راهکارهای طلایی افزایش کیفیت زندگی بیماران، کاهش هزینه و عوارض بیماری گفت: توجه به موضوع خودمراقبتی و آموزش بیماران بسیار حائز اهمیت است

پنجشنبه، 05 مرداد، 1396 03:40 ب.ظ

کاهش بروز یک سوم سرطان ها با خود مراقبتی

رئیس پنجمین همایش خود مراقبتی و آموزش بیمار گفت: از طریق خود مراقبتی می توان یک سوم سرطان ها را کنترل کرد و مانع از بروز آن شد.

پنجشنبه، 05 مرداد، 1396 03:39 ب.ظ
تمامی حقوق متعلق به سایت دکتر رستمیان است.
طراحی و پیاده سازی : حسین رضیئی